W nauce nie ma skroty

Japonska sztuka ludowa


WSB
Настроение: Fine
Музыка: «You’ll Never Walk Alone» - «Z-cars»

НяшнеMerseyside, derby

Merseyside derby.

 Вболівальники «червоних» люблять казати, що в їх місті існує дві команді – «Ліверпуль» та його дубль.  На це представники «синіх» згадують, що «Евертон» грав в чемпіонаті ще в ту пору, коли «Ліверпуля» ще не було і в проекті. Це історичний факт, оскільки «Евертон» був у числі клубів, які ввійшли в футбольну лігу для проведення першого чемпіонату Англії ще в 1888 році, тобто за чотири роки до народження «Ліверпуля».

Жадібний Хоулдінг

 everton-liverpool-fans.jpg«Евертон» виник у 1878 році з благословенням методистської церкви і при її безпосередньої участі. Священик церкви Святого Домінго, що розташована в ліверпульському районі  Евертон, заохотив парафіян до крикету і навіть створив команду. Але в крикет можна було грати лише влітку. Для зимової пори отець Чемберс обрав футбол. У 1878 році при церкві був створений футбольний клуб «Святий Домінго», що швидко завоював популярність в районі. В клуб потягнулися прихожани з інших церков і незабаром довелося змінювати його назву на «Евертон».

 Створення «Ліверпуля» тісно зв’язано із «Евертоном». Справа у тому, що з 1884 по 1892 рік «Евертон» проводив свої поєдинки на стадіоні «Енфілд». А потім власник стадіону і президент «ірисок» Джон Хоулдінг раптом вирішив підвищити орендну платню на 150 фунтів, що для клуба виявилось неприйнятним. Хоулдінга звільнили, а клуб переїхав з «Енфілда» на стадіон «Міер Грін», який пізніше перейменували на «Гудісон Парк».

 Жадібний Джон Хоулдінг зрозумів, що від порожнього «Енфілда» толку ще менше, ніж від скупого «Евертона», а тому й став ініціатором створення нового футбольного клубу – «Евертон Атлетик». В суді йому пояснили, що двом «Евертонам» не бувати. Так з’явився «Ліверпуль». Вболівальники синіх до сих пір жалкують, що у 1892 році у клубу не знайшлося 150 фунтів. Знайшли б гроші і не було б ніякого «Ліверпуля».

Прізвиська 

«Евертон»

«Thetoffees»(«іриски»). Стало синонімом «Евертона»після переїзду на «Гудісон Парк». По одній із версій, пов’язано з кондитерською лавкою. Поблизу нового стадіону розташовувалася лавка Mother Noblett’sToffeeShop. Особливим успіхом користувалися її м’ятні іриски «Евертон Мінт», якими зазвичай запасалися вболівальники, перш ніж піти на стадіон. Іноді в день матчу господарі магазину роздавали солодощі безкоштовно. Крім, того кондитерський дім надавав приміщення для проведення засідань правління клубу.

«Thе BlackWatch»(«Чорна варта»). В певний момент своєї історії «Евертон» грав у чорній формі. Також «чорною вартою» називали відомий шотландський військовий підрозділ.

«TheBlues» («сині»). С 1901 року «Евертон» грає у синій формі. Звідси прізвисько – «сині».

«ThePeoplesClub» (В одному із перекладів – «народна команда») – так, занявши пост головного тренера команду назвав Девід Мойес. 

«Ліверпуль»

«TheReds» («червоні»). З 1894 року «Ліверпуль» традиційно грає у червоно-білому. При цьому перші два роки форма «червоних» майже повністю копіювала кольори «Евертона». Було ще одне виключення – у 1964 році легендарний Білл Шенклі вирішив одягнути гравців повністю у червону форму.  

«TheMerseysides» («мерсесайдці»). Географічне прізвисько. Недалеко від домашнього стадіону «Ліверпуля» протікає річка Mersey(Мерсі). По великому рахунку, мерсесайдцями вправі вважати себе і «сині», однак в більшій степені прізвисько закріпилось за «Ліверпулем».

Червоно-синя сім’я

 milk+cup+final+1984+replay++++liverpool+v+everton.jpgІронічні переклички добре ілюструють відносини між клубами. Мерсисайдське дербі не йде ні в яке зрівняння із шотландською дуеллю, Old firm derby  «Селтика» та «Рейнджерс». Більш того, в Англії ліверпульські поєдинки називають товариськими дербі (TheFriendlyderby). В першу чергу через те, що більшості сімей нерідко замішані вболівальники як «червоних», так і «синіх». Це взагалі одне із нечисленних дербі, сенс якого не зводиться до се грації між вболівальниками. Важко уявити подружжя або взагалі членів італійської сім’ї, вболіваючих хто за «Мілан», а хто за «Інтер».  В Ліверпулі подібний симбіоз в порядку речей. Ніхто не дивується, бачачи прихильників обох команд, що сидять поруч під час матчу. Пам’ятний фінал Молочного Кубку (The Milk Cup, він же Кубок англійської ліги) 1984 року на «Уемблі». Мало того, що стадіон зібрав 100 000 чоловік, так вони ще й перемішалися майже на усіх секторах, в результаті створивши лихий заміс із клубних гімнів і речівок.

Підстав для настільки миролюбної політики в відносинах досить. Стадіони клубів знаходяться на півночі міста на відстані близько кілометра. Їх розділяє лиш зона «Стенлі Парка». Як і було сказано, «Евертон» грав на «Енфілді». Сьогодні між «червоними» і «синіми» немає ніяких географічних, політичних, соціальних або релігійних протиріч. Спроба нав’язати сторонам релігію була, але провалилася. В 1950-х і 60-х «Евертон» вважався католицьким клубом. В першу чергу через успішну гру ірландців Томмі Веллінгтона,  Пітера Фарелла і Джима О’Ніла. Біля керма також стояв ірландець Джонні Кері. Цей надуманий привід підштовхнув «Ліверпуль» до протестантизму. Втім, ділення було скоєно штучним способом. Ніколи національні чи інші відмінності не грали ролі для людей при виборі підтримки того чи іншого клубу. Так само як і для самих клубів при покупці футболістів. Нічого спільного з «Селтиком» та «Рейнджерс». Більше того, ліверпульські клуби користуються величезною популярністю усіх деномінацій, від пресвітеріан Північного Уельсу до католицької Ірландії.

Рекордсмени

  «Ліверпуль» і «Евертон» - рекордсмени по кількості взаємних трансферів. Цей факт лише підтверджує дружній характер протистояння. «Ліверпуль» не купував гравців «Евертона» в проміжку між 1959 і 2005 роками. Зі сторони «Евертона» подібне «охолодження» пройшло з 1961 по 1982 роки. В цілому між командами були тягнулися найактивніші торги. Нижче представлений список найнесподіваніших переходів, які ввійшли в історію відносин «червоних» та «синіх».

 Із «Евертона» до «Ліверпуля»

  1. Абел Шавьєр2002. Португалець став єдиним гравцем в історії дербі, зігравши в двох дербі з різних сторін в одному сезоні.
  2. Нік Бармбі  – 2000 (сума трансферу – 6 млн. фунтів). Найбільша сума, що була заплачена «червоними» за гравця «синіх».
  3. Ендрю Ханна  – між «Евертоном» і «Ліверпулем» грав в «Рентоні». Єдиний гравець, який пробув капітаном «синіх» та «червоних».
  4. Ніл Макбейн  – між «Евертоном» та «Ліверпулем» грав у «Сент-Джонстоні». Автор неймовірного досягнення. Будучи тренером клуба «Нью Брайтон», у віці 52 років через критичну ситуацію з травмованими гравцями був вимушений провести один поєдинок на позицію воротаря, ставши найстаршим футболістом ліги.

Із «Ліверпуля» до «Евертона»

  1. Гарі Зблетт  – 1992. Єдиний гравець, що став володарем Кубка Англії у складі двох команд.
  2. Пітер Бердслі  –   1991 (Сума трансферу 1 млн. фунтів). Найбільша сума, що була заплачена «синім» за гравця «червоних».
  3. Дік Форшоу  – 1927. Єдиний гравець в історії дербі, який став чемпіоном Англії і з «Ліверпулем» і з «Евертоном». 

Розкол і єдність

 windowslivewriterwhywedontbuythesun-89f4image02.pngНасильство чи ворожнеча рідкісне явище у середовищі вболівальників «Ліверпуля» та «Евертона». Більш-менш помітний розкол стався після трагедії на бельгійському стадіоні «Ейзель» у 1985 році. Тоді шанувальники «синіх» прийняли сторону офіційного укладення, звинувативши в тому, що трапилося фанатів «Ліверпуля». В якості кари УЄФА усунув усіх представників Англії від участі в клубних турнірах строком на п’ять років, і вболівальники «Евертона» підхопили анти «Ліверпульський» настрій. Неможна було назвати це розколом, але в тому, що відносини стали натягнутими, сумніватися не доводилося. «Евертону» в цій ситуації було про що шкодувати. У ті роки команда перебувала на піку форми. У 1984 році «іриски» взяли Кубок Англії, перемігши «Уотфорд» - 2:0. В поєдинку за CharityShieldбув обіграний «Ліверпуль», а декілька місяців потому «Евертон» відсвяткував перемогу на «Енфілді», чого з командою не траплялося 14 років. Потім розгрому піддався «Манчестер Юнайтед». «Евертон» став чемпіоном Англії, випередивши «Ліверпуль» на 13 очок, крім того, добув свій перший і поки що єдиний європейський трофей – Кубок кубків. У фіналі з рахунком 3:1 «іриски» обіграли віденський «Рапід». І тут п’ятирічна дискваліфікація…

 Uzbek.jpgВтім, усе повернулося в колишні рамки після ще однієї історичної трагедії – тисняви на «Хіллсборо». На місці трагедії загинуло 93 людини, ще декілька людей померло кілька днів по тому, а ще через чотири роки померла людина, який весь цей час провів у комі. Більш ніж сімсот людей отримали травми. В основному це були шанувальники «червоних». В тисняві загинув і двоюрідний брат нинішнього капітана «Ліверпуля» Стівена Джеррарда. Кількість померлих і потерпілих могло б бути значно менше. Якби на стадіон були б пропущені карети швидкої допомоги, однак поліція їх не допустила. В результаті на стадіоні виявилися лише одна бригада – іншим потерпілим допомогу надавали вболівальники «Ліверпуля». Через чотири дні після трагедії бульварна газета TheSunопублікувала на першій смузі «сенсаційний» репортаж під заголовком «Thetruth» - («правда»), в якому стверджувалось, що: а) у загибелі в вболівальників винні п’яні фанати «Ліверпуля», що прорвалися у заповнений сектор; б) вболівальники «Ліверпуля» мочилися на тіла поліцейських, пожарних, а також на тіла своїх загиблих  товаришів і мародерствували, очищаючи їх кишені; с) фанати били поліцейських, що робили штучне дихання постраждалим. Не дивлячись на те що документальним свідченням ці твердження було спростовані, редакція відмовилися приносити свої вибачення. Боротьба проти газети ведеться до сих пір – в Мерсайді (графстві, до якого відноситься «Ліверпуль») більшість людей газету принципово не купляють, не дивлячись на те, що Sunкористується величезною популярністю по всій країні. Вболівальники «Евертона» підтримали «червоних», також пішли на бойкот газети, в пам'ять про загинувши між двома стадіонами прямо через Стенлі Парк був протягнутий ланцюг з зав’язаних шарфів обох команд.

rhyseverton1PA_468x354.jpg

Футболісти «Евертона» прийшли вшанувати пам'ять юного вболівальника.

 До нещастя, в 2007-у році вболівальники «Ліверпуля» співчували опонентам. 22 серпня 2007 року вистрілом у шию був убитий Ріс Джонс, 11-річний фанат «Евертона». 28 серпня «Ліверпуль» у рамках Ліги Чемпіонів грав із «Тулузою». На поле вийшли одягнуті в форму «ірисок» мати, батько і старший брат Ріса. Диктор по стадіону виступив з промовою, після чого вперше на «Енфілді» із динаміків пролунав не традиційний «You’ll Never Walk Alone», а Z-cars– гімн «Евертона».

 

Статистика

x_0070df39.jpg

* На 11.10.2011

Найдовша серія без поразок в дербі: Найдовша серія без поразок в дербі – 15 матчів поспіль (8 із них - перемоги) «Ліверпуль» не програвав «Евертону» (з 04. 03. 1972 по 05. 04. 1978).

 Найдовша серія без поразок в дербі на своєму полі: 14 років. З 1970 по 1984 рік «Евертону» не вдавалося обіграти «Ліверпуль» на «Енфілді».

 Найдовша серія без поразок в гостях: 17 матчів поспіль (10 із них перемоги) «Евертон» не втрачав очок в поєдинках проти «Ліверпуля» на «Енфілді» (1899 - 1914).

 Перше мерсисайдське дербі: 13 жовтня 1894 року. «Евертон» обіграв «Ліверпуль» з рахунком 3:0 на Гудісон Парк.

 Найбільш видовищний матч: 20 лютого 1991 року. Перегравання матчу Кубка Англії. «Евертон» чотири рази відігравався по ходу поєдинку (4:4). В наступному переграванні «сині» здобули перемогу (1:0). Після цього тренер «Ліверпуля» Кенні Дагліш одразу ж подав у відставку.

 Найрезультативніший матч:в сезоні 1932/1933 «Ліверпуль» обіграв «Евертон» із розгромним рахунком (7:4).

 Найкрупніша перемога: «Ліверпуль» на «Енфілді» в сезоні 1935/1936 розгромив «Евертон» (6:0).

 Найкрупніша перемога в гостях: (5:0)«Евертон» на «Енфілді»(1914/1915) і «Ліверпуль» на «Гудісон Парк» (1982/1983).Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 15

Рекомендував цей запис

Молодчина.

Дякую :)
Самый крутой из Ливерпуля в Эвертон - Кевин Шиди, как по мне.
Согласен
Рекомендовал эту запись

стопицот раз читал, но всё равно рекомендую за работу)

Дякую
Рекомендовал эту запись
Дякую
Рекомендовал эту запись
Дякую :))
Рекомендовал эту запись

Чудово!

Величезне спасибі :))
Рекомендовал эту запись
Дякую
не плохо, очень даже не плохо!

 Toast To FreedomКалендар
Июль
ПнВтСрЧтПтСбВск
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ОБОЗ.ua